Tek taş pırlanta yüzüğünüzü sonunda aldınız ya da pırlanta yüzük yerine kolye veya küpe gibi yüzük kadar olmasa da yine etkileyici ve bir o kadar da değerli bir hediye aldınız ama gerçekliğinden şüphe duyuyorsunuz. İşte tam bu noktada işinize yarayabilecek bir kaç ipucu ile pırlanta taşın sahte olup olmadığını test edebilirsiniz.

Gülaylar Pırlanta Yüzük

Öncelikle tabi ki en kestirme yol gidip bir kuyumcuya sormak olacaktır. Ne olursa olsun bu işin ehli onlar ve artık o kadar gerçekti imitasyon ürünler var ki piyasada, bazen onlar bile tekrar tekrar gözden geçirmek zorunda kalıyorlar, gerçek pırlanta mı diye emin olmak için.

1 – Pırlanta Sert Olmalıdır

Pırlantanın kendisi ne kadar küçük gibi gözükse de gözünüze, aslında çok sert bir taştır ve asla kırılmaz, çizilmez. Pırlanta veya elması sadece yine elmas çizebilir. Yüzüğünüz her zaman ilk günkü gibi pürüzsüz olmalıdır. Üzerinde leke barındırmaz ve dediğimiz gibi kırılmaz.

2 – Pırlanta Parlamalıdır

Her ne kadar son dönemlerde pırlanta türevi taşlara sıkça rastlansa da hiçbiri gerçek bir pırlantanın yerini tutamaz. Çok nadir ve değerli bir taş olan pırlantanın kadınlar için bu kadar önemli olmasının bir sebebi de hiç kuşkusuz ki; eşsiz bir parıltıya sahip olmasıdır. Diğer taşlardan aslında ayırt edici en büyük özelliği budur. Yıllar geçse de hiç bir pırlanta taş parıltısını kaybetmez. Yüzüğe hangi açıdan bakarsanız bakın göz alıcı bir parlaklığı olmalıdır.

3 – Yansımalıdır

Burada aslında ışığı kırmalıdır da diyebiliriz. Şöyle ki; yüzüğü bir gazete sayfasının üzerine koyun ve taşın arkasında kalan tarafından yazılar okunabiliyorsa veya kağıda çizdiğiniz düz bir çizginin üzerine konulduğunda çizgiyi hiç kırılmadan gösteriyorsa maalesef pırlanta yüzüğünüzün sahte olma ihtimali epeyce yüksek. Gerçek bir pırlanta ya da elmas ışığı kırar ve yansıtır. Yani cam veya zirkon gibi şeffaf değildir.

4 – Sertifika

Belli bir karat büyüklüğündeki pırlanta yüzükler için satın alınan mağaza, o pırlantaya ait bir sertifika verir. Tabi eğer hediye olarak aldıysanız, hediyeyi veren kişiden bunu istemek biraz abes olur ama. Bu da aklınızda olsun. Bir şekilde sertifikasını bulma şansınız varsa bunu da unutmayın.

5 – Yüzük Malzemesi

Biraz yukarıda dediğimiz üzere pırlanta çok değerli bir taştır ve üzerine konacağı malzeme de buna göre seçilir. Basit bir gümüşün üzerine ya da düşük kalitede bir metal üzerine konmayacak kadar değerlidir. Eğer taşa eşlik eden yüzük altın türevi ederi yüksek bir malzeme değilse, şüphelenmeye başlayabilirsiniz.

Burada değindiğimiz maddelerden bazılarını Youtube’ da denk geldiğim bir video da incelemişler. Dileyenler videoyu da izleyip, bu testleri nasıl yapacağınız öğrenebilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here