Mutlu bir evlilik herkesin hayalidir. Evlilik sonrası mutlu olabileceğiniz bir kişiyle ömür boyu mutlu olmak anlamını taşıyabilirken, evlilik sonrasında mutsuz olacağınız bir kişiyle sonsuza kadar hayatınızı olumsuzluklar içerisinde geçirebileceğiniz önemli bir seçimdir. Evlilik sonrasında çok mutsuz olacağınızı düşünüyor ve partnerinizle anlaşamıyorsanız, ya o kişiden vazgeçecek ya da sorunları ortadan kaldırmanın yollarını arayacaksınızdır. Mutlu bir evlilik için altın kurallar başlıklı yazımızda sizler için evlilikte nasıl daha mutlu ve daha huzurlu bir ev ortamına sahip olabileceğiniz konusunda bilgiler vermeye çalışacağımız gibi evliliğinizi kurtarmak için ne yapmalısınız hakkında bilgiler vereceğiz.

Mutlu Bir Evlilik Yapmak için Partnerinizi İyi Seçmelisiniz

Günümüzde pek önem verilmeyen özelliklerden biri evlenilecek kişinin karakteri konusudur. Erkekler evleneceği kızı güzelliği ya da oturması, kalkması, diğer erkeklere mesafeli olması gibi özelliklere önem verirken, kızlar daha çok para, gelecek ya da çevresi geniş olan güçlü erkekleri seçmektedir. Tabi ki bunlar birer kriter olabilir. Fakat tek başına sadece bu özelliklere bakılarak yapılan evlilikler sonrasında devam etmiyor.

Güzelliği için evlenen erkek bir süre sonra doyuma ulaşarak evlendiği kişinin diğer sorunlarını görmeye başlıyor. Kız ise paranın getirebileceği mutluluğu yaşadıktan sonra evlendiği kişiyi sevmediğini bile anlayabiliyor. Yanlış yapılan bu evlilik ya sonsuza kadar devam edecek bir karakter çatışmasını ya da boşanmaları beraberinde getirebiliyor. Elbette bu durumdan en çok etkilenenler ise yapılan yanlış evliliklerin meyvesi olan çocuklar oluyor. Bu yüzden ilk olarak evleneceğiniz kişiyi iyi seçmelisiniz. Seçimizi yaparken partnerinizinde ne gibi özellikler olması gerektiğini iyi belirlemelisiniz. Karakteri size uyuşmayan bir bayanı sırf güzelliği için seçmek yerine, eli ayağı düzgün olsa yeter tabirini düşünerek güzellikten evvel, evlilik boyunca size destek olabilecek, karakter olarak size uygun olduğunu hissettiğiniz duygusal anlamda hoşlandığınız birini seçmek çok daha mantıklı olacaktır. Bayanlarda ise zengin bir erkek olsun da gerisi önemli değil modundan çıkarak, evini geçindirsin bana yeter diyerek karakter olarak sizi anlayabilecek kişilikli ve sadık bir ev erkeği seçmeniz çok daha doğru bir evlilik olacaktır. Tabi bu yazıyı okuduğunuzda aşkta mantık olmuyor diyebilirsiniz. Fakat aşık olduğunuzda hemen evlenmek zorunda da değilsiniz. Ayrıca aşkın bedeli ömrünüzün sonuna kadar devam edecek mutsuz bir evlilik olacaksa bu aşk değil aptallık olur. Bu yüzden öncelikle evleneceğiniz kişiyi seçme konusunda özen göstermeli ve doğru kriterleri baz almalısınız.

Mutlu Bir Evlilik için Altın Kurallar

1-      Sorunları birlikte çözmeye çalışın. Eşinizi hiçbir konuda yalnız bırakmayın.

2-      Çok fazla sıkmayın, zaman zaman kendinize vakit ayırmasına izin verin.

3-      İlgisiz davranmayın. Evde yaşayan iki yabancı olmayın.

4-      Maddi konularda birlik olun ve sıkıntılı günlerde desteğinizi eşinizden eksik etmemeye çalışın.

5-      Ev işleri başta olmak üzere iki tarafa ait tüm işlerde karşılıklı yardımlaşma önemlidir.

6-      İş kolik olmayın. Eşler birbirine günde en az 2-3 saat ve hafta 1 tatil günü mutla olacak şekilde düzenlenmelidir.

7-      Arada sırada da olsa farklılıklar yaşamaya çalışın. Günü birlik tatiller, görmediğiniz bir şehir gezisi ya da benzer planlar yapabilirsiniz.

8-      Eşinizi ailenizden önde tutun. Anne babalarınız sizi büyüten ve hayatınızın en önemli varlıkları olabilir. Fakat arada kıskançlığa neden olabilecek adımlar atmayın. Eşinizin fikrini alın ve ikna olmadığı konularda baskın olmayın.

9-      Eşinize güven verin. Aldatılma korkusu tüm insanlarda vardır. Eşinize bu konuda güven vermek, onun sizi daha fazla sevmesine neden olacaktır.

10-   Sürekli iletişim halinde olmasanız bile her konuda rahatlıkla konuşabilmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here