Yabancı gelinlik bloglarında sıkça karşılaştığımız “DIY” yani “do it yourself” Türkçesi de “kendin yap” olarak çevrilebilen kategorilerde, düğün hazırlığındaki gelin adayları için birçok ilginç fikirde içerikler var. El buketi, gelin aksesuarları, nikah şekeri, sevimli minik pastalar gibi mağazalardan satın alınamayacak ve kendiniz yaptığınızda ancak değerli olabilen ürünleri artık biz de gelinoluyorum.com olarak paylaşmaya karar verdik.

Şu an için içerik kadromuzda evlenme adayı olmadığından 🙂 ancak yine yabancı bloglardan seçtiğimiz içerikleri çevirerek sizlere sunacağız.

İlk seçtiğimiz konu da: Çiçekli saç tarağı / tokası nasıl yapılır?

Saç Tarağı Yapımı

Gerekli malzemeler:

  • Canlı çiçek
  • Makas
  • Kurdele
  • Karton ( Açık renk)
  • Tarak
  • Tutkal tabancası
  • Çiçek tutkalı

1. Adım

Saç Tarağı Yapım- 1

Seçtiğiniz mukavva kağıdı 5 cm x 10 cm olacak şekilde kesin ve mukavvayı tam ortasından ikiye katlayın.

2. Adım

Saç Tarağı Yapım- 2

Saç tarağının uç kısımlarına, ısınan tutkal tabancası yardımıyla ince bir şerit halinde tutkal sürün. Tarağın üst tarafını gizlemek için kağıdı çift taraflı olarak parmaklarınızla bastırın.

3. Adım

Saç Tarağı Yapım- 3

Kartı gözükmeyecek şekilde bırakacak boyutta kurdeleyi kesin. Kurdelenin kat yapmasından korkmanıza gerek. Açık renk bir kurdele seçtiyseniz zaten kartonun gözükmemesi için kurdeleyi kat kat yapıştırmalısınız. Kurdele yine açık renkse, kartonun kenarlarına ince dantel görünümlü bir şerit ilave edip çiçek tutkalı ile yapıştırın.

4. Adım

Saç Tarağı Yapım- 4

Kurdelenin tam orta kısmına çiçek tutkalı sürün. Brunia çiçekleri dış tarafa gelecek şekilde yapıştırıp 10-20 saniye kadar bekletin. Burada kullanacağınız çiçek canlı değilse eğer araya tutkal tabancasındaki sıcak tutkalı da ilave edebilirsiniz. Beklerken aynı zamanda kullanacağız gül benzeri çiçekleri de kesmeye başlayın.

5. Adım

Saç Tarağı Yapım- 5

Çiçek tutkalını yavaş yavaş taşmayacak şekilde çiçeğin etrafına sürün. Ve yine 10-20 saniye kadar kurumasını bekleyin.

6. Adım

Saç Tarağı Yapım- 6

Bu çiçekleri karton kağıdın içi gözükmeyecek şekilde içini doldurun. Gerekirse makas yardımıyla çiçekleri düzenleyin ve 30 dakika kadar bekledikten sonra kullanıma hazır hale gelecektir.

Sonuç

Saç Tarağı Yapım- 7

 

Oldukça basit ve kısa sürede yapılabilen bu saç tokalarını, özellikle düğünde yakın arkadaşlarınızın kullanması güzel bir görüntü oluşturabilir.

Saç Tarağı Yapım- 8

DIY: Flower Comb

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here