Artık “Evet”leri dediğinize göre sosyal ağlardaki hesaplarınızda, ilişki durumunuzu Evli” olarak değiştirebilir, yeni soyadınızı buralarda da güncelleyebilirsiniz mesela. Ya da adres formlarını doldururken başlarda soyadınızı ve yeni adres bilgilerinizi girerken biraz duraksayacaksınız. Bunlar ufak detaylar olarak tabi ki ama biz bunlardan biraz daha kapsamlı değişiklikleri yazacağız.

Aslında kadınlara “Evlendikten sonra neler değişti hayatınızda?” diye sorsak, herhalde çaktırmadan göz ucuyla eşlerini gösterirler. Ama biz tabi ki bu klişenin üzerinde durmayıp, karı-koca olarak hayatınızda neler değişecek sorusunu 4 madde de incelemeye çalışacağız.

1 – Para Harcama Alışkanlıkları

Para Harcama Alışkanlıkları Aslında düğün, ev, beyaz eşya vs… masraflarını birlikte karşıladıysanız bu duruma biraz alışmış olmanız muhtemeldir. Artık bekar günleriniz bitti ve kazandığınız para, birikimleriniz, harcamalarınız ortak olacak. Savurganlık yerine gelecek planlamaları başlıyor. Kirada oturuyorsanız yeni bir, arabanız eskiyse yeni bir araba için ya da yakın zamanda çocuk planınız varsa onun masrafları için birikim yapmak ve eski savurganlıkları unutmak durumda kalacaksınız.

2 – Fazladan Vakit

Evli Çiftlerde Boş Vakit

Eğer düğün öncesi aynı evi paylaşmıyorsanız, evlendikten sonra bu duruma alışmak biraz zaman alacaktır. Çünkü artık sadece gün içerisinde değil, her gün berabersiniz ve istediğiniz aktiviteyi istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Kendinize özel de zaman ayıracaksınız tabi ki ama artık bir yere giderken, arkadaşlarınızla buluşurken, bir plan yaparken bunun ortak olarak kararını verip birlikte yapmak durumunda kalacaksınız. Bu tabi ki mecburi değil ama birlikte eğlenceli vakit geçirmenin bir koşulu da, boş vakitlerinizi değerlendirirken ortak bir noktada buluşmak oluyor. Bunu balayı tatilinde de zaten göreceksiniz.

3 – Tatil Planları

Evli Çiftlerde Tatil Planı

Yılbaşı tatilinde, bayramlarda ya da izin tarihinizdeki tatil planınızı şekillendirirken artık iki kişilik düşünmek zorundasınız. Özellikle aile ziyaretlerinde artık bir tek kendi ailenizi değil eşinizin de ailesini ziyaret edeceksiniz. Hatta belki kendi ailenizi ziyaret etmek istemiyorsunuz ama sırf eşiniz istiyor diye bayramlarda onun ailesini ziyarete gitmek zorunda kalacaksınız. Veya iş yerinizden yıllık izin tarihinizi belirlerken, eşinizinkine denk getirmesini isteyeceksiniz.

4 – Gelecek Planlaması

Evli Çiftlerde Gelecek Planı

Bu da normal olarak hayatınızda belki değişecek en önemli kriter. Artık evlisiniz ve çiftsiniz. Hayatınızı nasıl şekillendireceğinizi belki tek başınıza düşeceksiniz ama eşinizin de fikrini alıp ona göre karar vereceksiniz. Çünkü aynı amaç ve istekler doğrultusunda bir gelecek planı yapmanız gerekiyor. Zaten tersi durumlarda mutluluktan pek söz edilemez. Neyse biz yine devam edelim gelecek planlarından 🙂 Örneğin ne zaman çocuk sahibi olmak istiyorsunuz? Bunu eşinizle kararlaştırmanız gerekiyor. Hatta bunu düğünden önce düşünmeniz de bir bakıma avantajdır. Çift olarak mutlusunuz ama bu tip bir sorumluluğu almaya karşınızdaki kişi de hazır mı? İşte bu ve geleceğinizi etkileyen diğer tüm durumlarda her ikinizi memnun edecek ortak bir plan doğrultusunda kararlar vermeniz gerekiyor.

Yukarıdaki maddelerde dediğimiz gibi hayatınızı doğrudan etkileyecek ve evliliğiniz boyunca sürecek durumlardan bahsetmeye çalıştık. Aslında gelinoluyorum.com’ un evli ziyaretçileri bu başlığı görünce, evlendikten sonra olumsuz anlamda değişen farklı şeyleri de düşünmüşlerdir fakat biz bekar hanımları da fazla korkutmadan şöyle bir üzerinden geçelim dedik 🙂

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here