Evliliğin öncesinde eşinizin evlilikten ne istediğini, sonrasında da birlikte geçirmeye başladığınız yeni hayatınıza dair beklentilerini anlamak pek de kolay olmuyor. Aslında erkeklerin evlilikten genel olarak biraz korkmasını, onların neden bu kadar evliliğe soğuk baktıklarını da anlamak zor. Hep kadınları anlamak zor derler ama söz konusu evlilik olunca burada durum eşitleniyor ve erkekler de bu konuda biraz anlaşılmaz oluyor.

Erkekler Evlilikten Ne Bekler

Olaya biraz daha düz bakarsanız; her iki tarafından birbirinden beklentisi biraz anlayış ve sadakat. Tabi ki bu ikisi dışında da kadınlardan ziyade erkeklerin evliliğe dair beklentileri var. Bunlardan bazıları genel hatlarıyla maddeler halinde listeledik.

Açık Sözlülük

Aslında her iki taraf içinde evliliğin olmazsa olmazlarındandır. Her iki tarafta birbirine açık olduğu müddetçe birlikte sorunlarını aşabilirler. Herhangi bir taraf diğerine karşı olan tutumunu gizlediği takdirde, eksik iletişim kurmaktan kaynaklı sorunlar daha da büyüyebilir. Sağlıklı bir evlilik için özellikle erkekler, kadınların onlara karşı daha açık daha şeffaf olmalarını isterler.

Rollerini Belirlemek

Evlendikleri kadının ilk günkü gibi olmasını beklerler. Evlenmeden önce bakımlı, kendine dikkat eden ve şık bir kadını hayal ederler hep. Ama olay tabi ki bu kadar basit ilerlemiyor. Haftanın belirli günlerini hatta belirli saatlerini birlikte geçirmekle, tüm günü 7/24 birlikte geçirmek biraz farklı oluyor. Roller evlendikten sonra biraz değişip, kadının kendi ihtiyaçları yerine evini, eşini, çocuğunu ön plana çıkardığı unutuluyor. Bu yüzden erkekler hep basit düşünüp, ne zaman kafalarını çevirseler aşık olduklarını kadını görmek istiyorlar.

Anne İlgisi

Klişe bir laftır ama gerçekten de erkekler hep anneleri gibi bir kadınla evlenmek isterler. Özellikle evlendikten sonra eşlerinden de zaman zaman annelerinin gösterdiği ilgiyi beklerler. Hatalarında, yanlışlarında onlara koşulsuz destek çıkan bir kadını rol model olarak hayatlarında bulundurmak isterler. Fakat anneleri gibi otoriter bir rol de üstlenirseniz bu sefer karı-koca ilişkisi yerine kopukluk ve buna bağlı olarak araya mesafe girebilir. Bu ince çizgiyi sürekli muhafaza etmelisiniz.

Samimiyet

İlk paragrafta değindiğimiz gibi açık sözlülük evlilikte esas olmalıdır. İlişkinin zor günlerinde sizi ayakta ve yine birlikte beraber tutacak şeyler bu şekilde biriktirilir. Sürekli erkeklerin aklınızdakileri anlamasını beklerseniz burada işte büyük bir hata yapıyorsunuz. Neticede kimse sizin zihninizi okuyamaz ve kimse sizin içinizdekileri sizden iyi bilemez. Bu bu yüzden eşinize karşı hep samimi olun ve oluşabilecek küçük sorunları henüz büyümeden konuşarak aşmaya çalışın.

Duygusallık

Hep yine aynı kapıya çıkıyoruz ama burası biraz daha önemli aslında. Duygularınızı saklamak ileride oluşabilecek daha büyük bir sıkıntının başlangıcıdır. Eğer ortada sizin için büyütülecek bir şey yoksa bunu sorun yapmayın. Ama eşinizin umursamadığı bir sorun sizin için önemliyse bunu da o an dile getirin. Unutmayın ki açık olmamak birbirinize karşı o an hissettiklerinizi saklamak evliliğinizde sizi yalnızlaştıracak bir etmendir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here