Birçok yerde düğünden önce yapmanız gereken şeyleri uzun listeler halinde görebilirsiniz. Biz de buna benzer bir yazı dizisi hazırlayacağız fakat öncelikle daha önemlisi yapılmaMAsı gerekenleri listeleyelim dedik.

Tabi ki aslında burada yazdıklarımızda ilk başta dış görünümüzde son dakika bir değişiklik yapamamanız yönünde uyarılar olacaktır. Sağlıklı beslenmek, yediklerinize dikkat etmek ve ağır egzersiz hareketlerden kaçınmak öncelikle dikkat etmeniz gerekenler. Tabi bir de saçlarınızla ve yüzünüzde bir değişiklik yapmaktan kaçınmalı, sırf gelinliğin içinde güzel görünmek için son dakika bir estetik operasyondan kaçınmalısınız.

Madde madde sıralarsak eğer;

1 – Yeni Saç Stili

Düğünden Önce Yeni Saç Modeli

Son güne kadar fark etmediğiniz bir aksilik gördünüz saçlarınızda ve bu sebeple farklı bir saç modeli denemek istiyorsunuz. Bunun için Dünyanın en iyi saç kuaförü dahi olsa gideceğiniz kuaför, bunu tekrar tekrar düşünün. Saç modelinizi ve saçının rengini çok daha önceden karar verip, en azından oluşabilecek herhangi bir aksaklıkta çözüm üretebileceğiniz bir zaman bırakarak seçmelisiniz. Düğüne 1 hafta kala yeni denemeler her zaman olumlu olmayabilir.

2 – Alkol Tüketmeyin

Düğünden Önce Alkol Tüketimi

Zaten normalde de pek fazla alkol tüketmiyorsanız sorun yok. Ama düğün stresidir, koşturmadır bunları bahane edip kendinizi aman alkole vurmayın. Cildinizde, sindirim sisteminizde ve de en kötüsü psikolojinizde olumsuz sonuçlar doğurabilir. Zaten sağlıklı beslenmeniz gereken şu günlerde bir de alkol tüketiminizi attırarak kumar oynamaya gerek yok.

3 – Spor Salonu

Düğünden Önce Spor Egzersizleri

Fazla kilolarınız var ve seçtiğiniz gelinliğe bunlar fazla geliyorsa eğer, bu konuda zaten çok daha önceden çalışmalara başlamış olmanız gerekiyordu. Düğünden önce 1 haftada 10 kilo verdirecek sağlıklı bir diyet / spor programı henüz keşfedilmedi. Asıl kilo vermek için diyet programınızı en az 6 ay önceden planlamış olmanız gerekiyordu. Düğüne 1 hafta kala üye olacağınız spor salonunda, yoğun olarak yaptığınız egzersizler bir yerinizi incitmenize ve zaten sürekli gün içerisinde yaşadığınız yorucu tempoyla beraber bedeninizin bir bakıma çökmesine sebebiyet verebilir.

4 – Bronzlaşmaya Çalışmayın

Düğünden Önce Bronzlaştırıcı Sprey

Yine bir son dakika kararı vererek bembeyaz olduğunu düşündüğünüz ten renginiz için solaryum ya da bronzlaştırıcı krem/sprey kullanmak gibi deneyimlerden uzak durun. Biraz bronzlaşmak uğruna teninize sürdüğünüz bronzlaştırıcı spreylerin birçok yan etkisi olduğu ve aslında faydadan çok zararının dokunduğu bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek. Yine düğünden önce 3-4 seans solaryuma girmeyi düşünen gelin adaylarının da böylesine bir günün hemen öncesinde bu riski almalarını pek tavsiye etmiyoruz. Beklediğiniz rengi göremezseniz bunun bir daha eskiye dönüşü olmadığı için pek de alınmaya değecek bir risk değil.

5 – Diyet

Düğünden Önce Diet Programı

Spor yapmak için yazdığımız madde de bahsettiğimiz üzere henüz 1 haftada 10 kiloyu sağlıklı bir şekilde verdiren bir diyet programı yok. Bir kaç kilo vermek uğruna bu yoğun geçecek haftada yorgun bitkin düşmeye hiç gerek yok. Zaten çok daha önceden güzel bir beslenme programına başlayarak sağlıklı gıdalar alarak yediklerinize dikkat etmelisiniz. Bu kadar koşturmaca da haliyle az da olsa kilo vereceksinizdir zaten.

6 – Kafein Aşımı

Düğünden Önce Aşırı Kafein Tüketimi

Düğün hazırlıkları sırasında geçen uzun gecelerde kendinizi sürekli kahveye vermeniz uykunuzu açsa da vücuttaki aşırı kafein miktarı sağlıksal sorunlara sebebiyet verebilir. Sindirim sisteminiz de sorunlar baş gösterebilirken yine aynı zamanda cildinizde de hiç beklenmedik noktalar çıkabilir. Siz her halükarda çay, kahve, kola ve alkol tüketiminize normalden çok çok daha dikkat edin. Zaten hemen hemen her madde de dediğimiz sağlıklı beslenmenizin en çok gerektiği haftaya giriyorsunuz ve bunları tüketmeden önce bir kez düşünün.

7 – Düzenli Uyuyun

Düğünden Önce Düzenli Uyku

Yine bir üstteki madde de değindiğimiz gibi gün içerisinde zinde kalmak için veya gece yapılan gün içerisindeki hazırlıkların kritiğinde ayakta kalmak uğruna uykunuzdan ödün vermeyin. Bu sizde gün içerisinde gereksiz stres ve asabiyet yaratabilir. Düzenli uyumak en az beslenmek ve spor yapmak kadar vücudunuzun düzene girmesini sağlayan bir etkendir.

8 – Yeni Cilt Ürünleri

Düğünden Önce Cilt Bakımı

Yüzünüzdeki bir nokta için ilk defa kullanacağınız bir ürünü denemek hiç yapmamanız gereken bir denemedir. Cilt doktorunuza danışmadan kullanacağınız bir ürün, geri dönülemez bir yan etkinin habercisidir. Küçücük bir nokta için kocaman bir sivilcenin alnınızda belirmesini kimse istemez herhalde. Siz siz olun ne yeni bir makyaj tipi deneyin ne de birinden duyduğunuz bir kozmetik ürününü son 1 hafta kala yüzünüzde deneyin.

Tüm bunları okuyup not aldıysanız eğer 🙂 Bir de yine Düğün Günü Sabahı Yapmanız Gerekenler konusuna göz atabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here