Düğün planınızı yapmaya başladığınızda üstünden geçmeniz gereken bir çok detay olduğunu görüyor ve daha önce bu tecrübeyi yaşamış arkadaşlarınızdan bir çok konuda tavsiye alıyorsunuz. İşte tam da burada karar vermeniz gereken noktalar oluşuyor ve ikilemde kalıyorsunuz. Düğünde kesin şunu yapmalısın..Bunu sakın yapma.. gibi kati tavsiyeler geldiğinde gelen tavsiyeleri dikkate alırken aslında sizin düşünmeniz gereken, o akşamın size özel olduğu ve doğrusuyla yanlışıyla istediğiniz gibi olması gerektiğidir.

Ama tavsiyeleri de dikkate almayı ihmal etmeyin derken, hiç bir ikilemde kalmadan mutlaka kulak vermeniz gereken tavsiyelerden 12 tanesini , düğünden sonra “keşke”lerinizin olmaması adına gelinoluyorum.com olarak sizin için listeledik. Listedekileri incelerken tek başınıza karar vermek yerine eğer bu tecrübeyi yaşamış birine daha danışırsanız eminim yazdıklarımıza katılacaktır 🙂

Video Çekimi

Düğünde video çekimi

Düğünden sonraki en büyük pişmanlıklardan biri, sadece sosyal ağlarda fotoğraf paylaşımı yapmak için hobi olsun diye fotoğraf çeken arkadaşınızdan düğünde fotoğraf çekmenizi istemeniz olacaktır. Bu aşamada bütçenizde bir yer daha açıp profesyonel bir düğün fotoğrafcısıyla anlaştınız ama bütçeniz video çekimi için yetmedi. Fotoğraf çekimi videoya göre daha yüzeysel bir an olacağı için düğünde iPhone telefonuyla çekim yapan arkadaşların yanında bir de profesyonel kameraman olursa, o kalabalıkta gözünüzden kaçan yıllar sonra dahi sizi gülümsetecek bir filmi kaçırmamış olursunuz.

Filigranlı Fotoğraf Tercihi

Filigranlı fotoğraf çekimi

Bilmeyen için filigran; fotoğraflarınızın bir köşesine eklenen resim ya da yazıdır. Fotoğraf çekimi sonrasında hem filigranlı hem de fotoğraflarının orijinal halleri almanız sizin için avantaj olacaktır. Sosyal ağlarda paylaştığınız resimlerin bir köşesinde filigran bulunması, bizim gibi sitelerin düğün resimlerinizi kullanmasının bir nebze önüne geçer örneğin.

Resepsiyonda Yemek İkramı

Düğünde yemek ikramı

Bazı davetliler hatta aile yakınları, düğünün başlama saatinden çok önce mekana gelir. Gelin ve damat adayları da nispeten normal saatten biraz geç sahneye giriş yaparlar. İşte bu bekleme sürecinde davetlilerin boş boş havaya bakmasını istemiyorsanız ve eğer alkol servisi de varsa, siz piste gelmeden önce mutlaka atıştırmalık ikramı yapmalısınız. Bütçenizde buna yer ayıramasanız dahi basit ikramlarla bu zaman dilimini geçiştirebilirsiniz. Hem davetliler mutlu, hem de aç karnına alkol içip sarhoş olmadıkları için siz mutlu olacaksınız bu durumda.

İlk Dans Müziği

İlk Dans Müziği

İlk dans müziği seçerken ya klasiklerden şaşmayıp yıllar sonra bile videoda kendinizi izlediğinizde, şarkının modası halen geçmediği için yüzünüzde bir tebessüm oluşacak ya o senenin trend şarkılarından birini seçip “..Bu şarkı kalbimin tek sahibine.” çalarken arkada hafif bir alay konusu olacaksınız ya da hiçbiri deyip ikinizin şarkısını seçip yıllar sonra bile kendinizi izlediğinizde yeniden o şarkıyı birlikte dinleyeceksiniz. İşte pişman olmamak adına eğer ikinizin şarkısı var ama davetlilerden çekinip farklı bir parça çaldırırsanız ilk dansınızda, neden davetlileri düşündüğünüz için pişman olacaksınız.

Alkollü – Alkolsüz İkilemi

Alkollü Düğün Organizasyonu

Eğer kesinlikle alkolsüz bir yemek olacak kararı yoksa, düğünde alkol ikramı yapılmalı mı? Yapılmamalı mı? sorusu aslında direk bütçeyle alakalı bir durum. Çünkü inceleyenler bilirler ki yemekte alkol de olsun derseniz fiyatlar bir anda katlanır ve ipin ucu anında kaçar. Sadece bi kadeh hafif bir içkiyle gecesi sonlandırmak yerine, “geldik bir kere nasıl olsa şişenin dibini görelim o zaman” diyenlerin önünü alamazsınız maalesef. Ama alkol ikramı da, gecenin ilerleyen saatlerinde sahnenin hiç boş kalmaması adına güzel olur sonuçta. Tabi ki burada karar size ait ve bütçenizi aşmadan bir karar vermelisiniz.

Düğün Gecesi İçin Kalacağınız Otel

Düğün gecesi otel

Daha önce de Düğünden Önce Unutulmaması Gereken 10 Detay konusunda yazdığımız detaylardan biri olan, düğün gecesi yola çıkmadan geceyi güzel bir otelde geçirme fikrini mutlaka dikkate alarak, balayı seyahatine çıkmadan önce, düğün gecesini güzel bir otelde geçirin. Nasıl olsa balayında en güzel oteli bulduk, düğün gecesi de pahalıya kaçmadan bir otelde kalalım fikrini direk kafanızdan atın. Eğer düğün gecesi butik otel tarzı bir otelde kalmayacaksınız mutlaka paraya kıyıp 5 yıldızlı bir otelde rezervasyon yaptırın.

Aileyle Birlikte Fotoğraf Çekimi

Aileyle fotoğraf çekimi

Genelde bu iş düğün sonrasına bırakılır. Özellikle gelin de ayaklarını vurmaya başlayan ayakkabılardan, belini sıkan gelinlikten, hafif hafif akmaya başlayan makyajından biran evvel kurtulmak için biraz mecburiyetten fotoğraf çekiminde bulunur gibi olur. Ama özellikle aileyle beraber çektirilecek resimler hep hatırlanır. Sonuçta gelinin de damadın da ailesi bu resimleri çerçeveletip salonun baş köşesine koyacak. O yüzden bu resimlerde biraz daha gülümsemeyi ve çeşitlilik olsun diye bol bol çektirmeyi ihmal etmeyin.

Fotoğraflarda Kollara Dikkat

Düğünde gelinin kolları

Şayet kolsuz bir gelinlik tercih edeceksiniz ve kollarınız da biraz kilodan biraz aileden gelen mirasla sarkık gözüküyorsa mutlaka düğünde önce kol inceltici ya da sıklaştırıcı egzersizlere başlayın. Kısa sürede çözüm sağlayabilen bu egzersizlere, düğün günü çektireceğiniz yüzlerce fotoğrafta kol altlarım sarkık mı çıkmış diye moraliniz bozulmaz böylelikle.

O Anın Tadını Çıkarın

Düğün sonrası o an

Evet dediniz ve nihayet resmi olarak karı koca olarak ilan edildiniz. Bu andan sonra yeniden salona dönüp, tebrikleri kabul etmek, dans etmek, diğer davetlilerle vakit geçirmek, fotoğraf çektirmek vs.. bir çok aktiviteye dahil olacaksınız. Bu yüzden yeniden salona dönmeden mümkünse önce sakin bir yere kaçıp o anın tadını çıkarmaya bakın. Bu da size düğünle ilgili güzel bir an olarak hatırlayacağız bir hatıra olarak kalacaktır.

Cildinize Koruyun

Gelinin cilt bakımı

Düğün koşturmasında en çok ihtiyaç duyacağınız şeylerden biri makyaj malzemeleriniz olacaktır. Her ne kadar kuaförde saatlerce süren makyaj yaptırsanız da, o akşam mutlaka gerek stresten gerek sıcaktan gerekse davetlilerin tebriklerini kabul ederken cildiniz terleyecek ve peçetelerle silmekten garip bir hal alabilecektir. Bu yüzden bir arkadaşınızın yanında hep nemlendirici, el kremi gibi gerekli ufak tefek kozmetik ürünleriniz olsun.

Yedek Gelinlik

Yedek gelinlik seçimi

Daha önce yazdığımız Düğünde Başınıza Gelebilecek 6 Acil Durum konusunda değindimiz, ikinci bir gelinlik konusu eğer lüks olmayacaksa üzerinde durmanız gereken bir husus. Özellikle nikah başka yerde düğün başka yerde olacaksa veya kapalı alan yerine kır düğünü gibi bir düğün organize ettiyseniz, yedek bir gelinlik bulundurmanız sizi bir çok dertten kurtarabilir.

Yedek Ayakkabı

Converse Gelin Ayakkabısı

Bir üstteki madde de yazdığımız husus bu konuda da geçerli. Hem de çok daha önemli bir gereklilik. Şayet gelinlik ayakkabınızı seçerken konfordan çok görünüme önem verdiyseniz, düğün merasimi bittikten sonra yedek ayakkabınıza koşarak gideceksiniz. Yedek gelin ayakkabısı seçerken, düz tabanlı ve rahat bir babet tarzı ayakkabı seçin. Hatta gelinoluyorum.com olarak önerimiz mümkünse bir de beyaz bir spor ayakkabıyı da çantanıza koyun. Davetliler gittikten sonra salondan ayrılırken spor ayakkabınızı giyip otele rahat rahat gidebilirsiniz.

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here