Aslında gelinler için düğün hazırlığı yaparken küçük / büyük ayrıntı diye bir şey yoktur. Her ayrıntı çok önemlidir ve kesinlikle atlanmaması gereklidir. Eğer o en mutlu günün sorunsuz bir şekilde atlatılması gerekiyorsa, her ayrıntının üzerinden defalarca ve defalarca geçilmesi gereklidir.

Belki düğün hazırlığını çoktan yaptınız ama bir eksik var mı diye her şeyi yeniden kontrol etmeniz için işte size bir fırsat. Sonuçta düğün ilgili tüm ayrıntıları maalesef ki gelin adayları düşünmelidir. Damat adayına sorduğunuzda “Hallederiz” cevabını alacağınız 11 küçük detayı yeniden hatırlatalım sizlere.

1Müzik Listesi

Son Dans Müzikleri

Alın işte gözden kaçabilecek küçük bir detay size. Eğer sadece evlendirme dairesine gidip nikah kıyılmayacak, akşam bir düğün organizasyonu varsa, sadece ilk dans şarkısını seçmekle maalesef kurtulamıyorsunuz. İlk dans şarkısı, pasta kesme şarkısı, gelinin babasıyla dans ederken çalacağı şarkı, davetliler beklerken arkadan çalacak parçalar, gecenin ilerleyen saatlerindeki hareketli şarkılar ve kapanış dansı için seçilecek düğün müzikleri. Bunlar tabi ki ilk akla gelenler. Düğünün yapılacağı yere ve davetlilerin yaş duruma göre farklı kategorilerde bol çeşitli belki oyun havaları da işe katılarak, gelinle damadın zevkine uygun bir müzik listesi yapılmalı ve varsa salonda görevliye USB’ de teslim edilmeli. Hatta mümkünse USB’ nin o karmaşada kaybolma ihtimaline karşın kopyaları yapılıp güvendiğiniz bir kaç farklı arkadaşınıza emanet edin.

2İş Bitirici Arkadaş

Gelin Nedimeleri

Düğün planınızı bir organizatöre dahi emanet etseniz, kafanızı ne zaman çevirseniz yanınızda olacak ve her sorunu anında çözebilecek, girişken ve mümkünse de güler yüzlü yakın bir arkadaşınızı ya da ailenizden birini, düğününüzde işleri sizin adınıza kolaylaştıran bir arkadaş olarak belirleyin. Her sorunu sizin adınıza çözmeli ve o gün sizi stresten uzak tutmalı.

3Nakit Akışı

Düğünde Nakit Akışı

Aslında bu damadın görevi gibi gözükse de sonuçta artık siz bir çiftsiniz ve her şey artık ikiniz bağlıyor ve ikinizin sorunu. Balayında gideceğiz otelin ödemesi, düğün arabası kiralama işi, zarflar, düğün mekanındaki masraflar vs.. küçük büyük demeden, damadı ve dolaylı yoldan da tabi ki sizi düğün gününüzde ıvır zıvır bu tip nakit işleri için rahatsız etmemeleri adına, nakit akışını sağlayacak birini belirleyin. Mali işlerden sorumlu arkadaş olarak okları o yöne çevirip aradan sıyrılırsınız.

4Gelinlik Provaları

Gelinlik Provası

Düğünlerde en sık karşılaşılan sorun olan son dakika gelinlik provalarıdır. Son ana kadar istediğiniz gibi olmaz ve düğünden bir önceki akşama kadar bile provalar devam eder. Bu sorunla karşılaşmamak adına, düğünden en az 2 ay önce gelinlik modelinizi seçin ve tabi ki doğru yerden seçin. Sizi o hengamede 15 kez prova için çağıracak acemi bir yerden sırf ucuz diye yaptırmayın yoksa son güne kadar, sizin için en önemli şey olan “gelinlik” seçimi tamamlanamazsa, teslim alana dek yaşayacağız stres ödeyeceğiz paradan katbekat daha yüksek olacaktır.

5Damadın Sözleri

Damadın Sözleri

Aslında küçük bir ayrıntı gibi gözükse de düğün günü stresinden kurtulup yüzünüzde bir gülümse yaratacak bir detay. Damat adayından, sizin hakkınızda bir şeyler yazmasını isteyin. Neden sizinle evlenmek istediğini, mutluluğunu, sizinle ilgili düşündüklerini bir kaç kelimeyle anlatan bir not kağıdını, o karmaşada gergin anınızda bir köşeye çekilip okumak sizi oldukça rahatlatacaktır.

6Teslimat Zamanlaması

Teslimat Zamanlaması

Düğün salonunda henüz davetliler gelmeden önce, düğün için verdiğiniz siparişlerin teslimat sürelerinin bir kez daha teyit etmek, olası sorunların önüne geçecektir. Çiçekler, pasta vs.. düğün gecesinin akışında verdiğiniz siparişlerin zamanında teslimi, organizasyonun istediğiniz gibi geçmesini sağlayacaktır.

7Dekorasyonun Tamamlanması

Düğün Dekorasyonu

Davetlilerin masalarının, sandalyelerinin, sunumun dekorasyonunun istediğiniz gibi olduğunu kontrol etmesi için yine bir arkadaşınızı bu iş için görevlendirebilirsiniz. Ya da düğününüz için varsa özel bir sunum, özel ve farklı bir dekor, düzenlemeler varsa bunun da arada kaynamaması için görev vereceğiniz kişi bu işleri sizin yerinize organize edebilir.

8Kuaför İşleri

Gelinlik Kuaför İşleri

Gelin saçınızı yaptırdınız ve düğün gününü sorunsuz bir şekilde atlattınız. Ama balayı için de yine aynı güzellikte olmanız gerekiyor tabi ki. Bunu da düğünden bir kaç gün önce kuaförünüzle konuşarak, düğünde kullandığınız saçı, günlük olarak da nasıl şekil verebileceğinizi ve tabi ki yanında epilasyon işlerinizi de mutlaka düğünden bir kaç gün önceden halletmeye unutmayın.

9Balayı Planlaması

Düğünden Sonra Balayı

Balayı planınızı tabi ki düğünden önce yaptınız fakat burada zamanlamayı yine iyi ayarlamanız sizin faydanıza olacaktır. Düğün akşamı yola çıkmayı bir kere unutun. En azından o geceyi evinizde ya da daha da güzeli bir otelde geçirip, sabah tatilinize stressiz ve rahat bir şekilde çıkın.

10Hayat Kurtaran Küçük Çanta

Gelinlin Çantası

Hem düğün gününde hem de bir üst maddede bahsettiğimiz düğün gecesi için bir gecelik konaklama için, küçük bir çantanız olsun. İçine en sevdiğiniz güzellik ürünleriniz, en sevdiğiniz yiyecekler, temizlik ürünleriniz, bir kaç parça küçük kıyafet ve hafif bir ayakkabı koyup, yine bunu sürekli kafanızı çevirdiğinizde yanınızda bulabileceğiniz o arkadaşa emanet edin. Hiç beklenmedik bir anda içindeki bir şey o an sizi büyük bir sıkıntıdan kurtarabilir.

 

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here