Düğününüze davet ettiğiniz kişiler sizinle bu mutlu anı paylaşıp, sizin mutluluğunuzla mutlu olacak kişilerdir aslında. Fakat yine de davetlilerin mümkün olduğunca rahat etmesini sağlamak adına masaların dekorasyonu, güzel bir yemek menüsü seçimi yapmak ve hatta bazen de misafirlere küçük düğün hediyeleri vermek, gelen misafirleri memnun etmek adına düşünülmesi gereken inceliklerdir.

Düğün hazırlığı yaparken artık normal bir prosedür haline gelen bu bahsettiklerimizin dışında, gelen davetlileri düğünden ayrılırken de yüzleri güler şekilde ayrılmalarını sağlayacak, sonrasında da bahsederken uzun uzun düğününüz hakkında  destansı şekilde cümleler kurduracak kadar davetlileri mutlu etmenin 6 yolundan bahsedeceğiz.

1 – Davetlilerin Ulaşımı

Düğünde Misafirlerin Ulaşımı Bu madde de aslında rutin bir gereklilik haline geldi son yıllarda. Düğün mekanına eğer yakında değilse, kızın ya da damadın evinin yakınlarındaki konuklar için otobüs / minibüs gibi yolcu kapasitesi yüksek araçlar kiralamak, yakındaki davetlilerin işini oldukça kolaylaştırmaktadır.

Yurt dışından veya şehir dışından gelen misafirleri de kişi sayısına göre yine yolcu kapasitesi yüksek olan bir araçla, havaalanından düğün mekanına nakliyelerini sağlamak zarif bir düşünce olacaktır.

Düğün mekanı şayet şehir merkezine uzak bir bölgedeyse, kendi araçlarıyla gelecek misafirlere yol tarif etmek için bir yakınınızı da görevlendirmek, olası gecikmelerin önüne geçecektir.

2 – Düğün Öncesi

Düğün Resepsiyonu

Bu da aslında okuyunca pek yabancı olmadığınızı anlayacağınız bir madde. Davetliler salonu yavaş yavaş doldurmaya başlarken, henüz tören başlamadan önce düğün sahipleri masalarla teker teker ilgilenmesi, konukların varsa bir ihtiyaçları hemen yardımcı olmaları, konukları fazlasıyla memnun edecektir. Gerçi düğün mekanına girerken gelin ve damadın aile büyükleri kapıda misafirleri karşılıyor fakat masalara geçildikten sonra konukların bir ihtiyaç halinde düğün sahiplerine ulaşması biraz sıkıntı olabiliyor.

3 – Yemek Menüsü

Düğünde Yemek Menüsü Seçimi

Bu aşamayı planlarken en kritik konu tabi ki “Düğün bütçesi”. Zaten hiç ummadık şeylere bir dünya para vermişken yemek menüsünde de en iyisi olsun diyebiliyorsanız eğer, işte burada konukların yüzünü güldürebilirsiniz. Ara sıcaklar, ana yemek ve tatlı olarak da düğün pastası sunumu zaten standarttır. Fakat burada deniz ürünleri, tavuk ya da sadece kırmızı et tercihi sorun yaratabilir. Bir kaç alternatifli yemek menüsü işinizi kolaylaştıracaktır bu noktada. Ya da adını bile zor söyleyebildiğiniz İtalyan yemeklerinden oluşan bir menü her davetliyi sizin gibi memnun etmeyecektir.

4 – Limitsiz İçki

Düğünde İçki Servisi

Eğer içki servisi zaten olmayacak bir düğünse bu maddeyi direk geçebilirsiniz 🙂

Şayet içki servisi olacaksa bu aşamada bilmelisiniz ki yemek organizasyonunun epeyce bir bütçesi sadece içkiye gidecek. Bunu kısmen önlemek adına davetlilere sunacağız içkilerin markasını ve türünü belirleyebilirsiniz. Limitsiz içki olacaksa da, biraz pahalı olabilir ama açık bardan self servis içki ikramı davetlileri epeyce memnun edecektir. Neticede bir süre sonra mekanın garsonları alkol servisine yetişemeyecek bir duruma gelecek ve alkolünde etkisiyle homurdanmalar başlayacaktır.

5 – Hava Durumu

Yağmurlu Havada Düğün

Düğün bahçe ya da terasta olacaksa eğer mutlaka mekanın iç tarafındaki kapalı salonu da düğün organizasyonuna katmakta fayda var. Ya da kapalı alandaysa, klimanın yetmediği durumlar için ya da gürültüden kaçmak isteyenler için terası da dahil etmek mantıklı olacaktır. Sonuçta yazın ortasında bir anda yağmur bastırabilir veya klima ansızın bozulabilir.

6 – Oturma Düzeni

Düğünde Oturma Düzeni

İşte belki de yemekli düğünlerin en sıkıntılı sorunu. Kimi kiminle aynı masada oturtacağınızın kararını vermek ve oturma hiyerarşisini ayarlamak gerçekten sonu gelmeyen sorunları çıkaracaktır. Bunun için ilk olarak düğün mekanının bir krokisini kabaca çizerek, kağıda oturma düzenlerini tek tek yazılmalıdır. Zaten kız ve erkek tarafı genelde salonun iki yanına dağılmış şekilde yerleşirler. Ve her şekilde memnun olmayan birileri çıkar bu yüzden çok da takmayın bu konuyu kafanıza.

Oturma düzeninin hazırlarken her ne kadar sık görüşmeseniz de yurt dışı ve şehir dışından gelen misafirleri salonunun en dibine atmayın ve bekar arkadaşlarınız için özel bir masa ayarlamayı unutmayın. Salonun en ücra köşesi ergenlik dönemindeki kuzenleriniz için bu da aklınızda olsun 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here