Düğün planlaması yaparken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de renk uyumudur. Pek dikkat edilmeyen ve gözden kaçan bu durum, ancak fotoğraf karelerinden düğün gününüze ait çekimleri incelerken fark edilebilir ve biraz canınızı sıkılabilir.

Gelinin aslında düğünde rengi bellidir ve renk uyumuna ihtiyacı yoktur. Fakat nedimelerin elbise rengi, düğün salonundaki çiçeklerin, koltuk kılıflarının, masadaki takımların hatta düğün pastasının renginin belli bir ahenkte olması, daha zarif ve şık bir düğün dekorasyonu için ve tabi ki daha göze hitap eden bir düğün için gözden kaçırılmaması gereken bir detaydır.

Biz de gelinoluyorum.com olarak renk uyumundaki hataların en sık yaşandığı durumlardan 5 tanesini sizler için listeledik. Liste daha da detaylandırıp uzatılabilir kesinlikle fakat siz şimdilik bu 5 maddeye dikkat etseniz en azından kafi olacaktır 🙂

Parıltılı Renkler

Düğünde Parıltılı Renkler

Düğün dekorasyonu sırasında mümkünse eğer çok parıltılı renklerden uzak durmakta fayda var. Bu “cafcaflı” renklerin yerine krem, bej ve diğer kahverengi tonlarını tercih edebilirsiniz. Fuşya, turuncu, açık yeşil gibi renkler daha yoğun ve göz alan renkler olduğundan Düğünlerde Tercih Edilmemesi Gereken 5 Elbise Modeli burada bahsettiğimiz kurallara da aykırı oluyor.

Optimum Renk Sayısı

Düğünde Renk Sayısı

Düğünde etrafın rengarenk olmasını istemek, bu şekilde hayal etmek güzel gibi gözükebilir ama eğer konsept bir düğün planınız varsa ve fotoğraflarda gözünüze uyumsuz bir şey takılıp “keşke” dememek için, en fazla 5 renk hatta daha da ideal olanı 3 renk seçip, bu renkler dahilinde dekorasyonu, nedimelerin elbise renklerini, çiçekleri vs.. belirlemek düğündeki renk uyumu açısından önemlidir.

Fazla Desen

Düğünde Desen Kullanımı

Bir üstteki maddede bahsettiğimiz renk sayısı seçimine dikkat etmemek gibi aynı şekilde düğünde, aşırıya kaçan desenlere de dikkat edilmesi gerekir. Yine dekoratif ürünlerde zarif bir şekilde desenlerin uyumu şık gözükecektir fakat bunların düz renklerle de dengelenmesi gereklidir. Abartılı kalıplardan ziyade bazen basitlik, göze daha şık hitap edilmesini sağlayacaktır.

Tamamlayıcı Renkler

Düğünde Renk Çarkı

En büyük renk hatalarından biri de seçtiğiniz renklere uygun tamamlayıcı renk seçimlerinde yapılan hatalardır. Bu sorunu yaşamamak adına, düğün konseptinde kullanılacak rengi seçip, diğer tamamlayıcı unsurları da renk çarkına bakarak ilk seçtiğiniz renkle uyum sağlayacak bir şekilde belirlemek mantıklı olacaktır.

Düğün Mekanı

Düğünde Masa Dekorasyonu

Siz düğümde kullanılacak renkleri belirlediniz fakat bir de sizin dışınızda kalan ve genelde pek dikkat edilmeyen bir husus da düğünün yapılacağı mekandır. Örneğin; düğün deniz kenarı bir mekansa ya da kır düğünü ise açık ve canlı renkler tercih edilmeli. Küçük alanlı bir düğün salonu ise yine koyu renklerden ve desenlerden kaçınılmalıdır. Tabi renk seçimini yaparken, mekanın ışıklandırmasına, sonradan değiştirilemeyecek olan dekorların renklerine de bakılarak optimum bir tercih yapılmalıdır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here