Düğün stresi sırasında sizi ayakta tutan, hiç hesapta olmayan sorunları göz ardı edebilmenizi sağlayan ve daha bir çok şey için “sonra bakarız artık” demenizin sebebi, hiç kuşkusuz ki balayı tatiliniz. Aylarca çekilen stres, yaşanan sorunlar vs… bunların hepsinin bir kenara bırakıldığı, aileniz ve arkadaşlarınızdan izole şekilde sadece eşinizle baş başa kalacağınız bu ilk tatilinizi bir ömür boyu unutmayacaksınız. Bu sebeple her şey olası sorunlar için önceden planlanmalı.

Balayı Planlaması

Bazen balayı tatili için yurt dışı mı yoksa güney sahilleri mi seçeneği düşünülürken, son dakikaya sarkabiliyor. Tabi gerçi bunun da en büyük sebebi hem vakit hem de bütçe planlaması. Eğer zamanlama ve bütçe sizin için sorun değilse, balayı planı yapmaya en az 10 ay önceden başlamalısınız. Hem daha ekonomik hem de istediğiniz bölgede en iyi otelde yer bulma şansınız da olmuş oluyor.

Bizde sizin için işleri kolaylaştırmak adına, balayı planlaması yaparken nereden başlamak lazım sorusuna cevap olarak bir kılavuz hazırladık. Umarız işinize yarar.

Balayı Tatili

8 – 12 Ay Önce

Öncelikle gitmek istediğiniz bölgeyi,bütçenizi ve bunun doğrultusunda nasıl bir balayı istediğinize birlikte karar verin.

Balayı bütçesi belirleme : Düğün hazırlıkları için harcadıklarınızı belki takılardan geri aldınız ama unutmayın evlendikten sonra da masraflarınız olacaktır. Bu doğrultuda ilerisini de düşünerek optimum bir balayı bütçesi belirleyin.

Yurt içi tatili düşünüyorsanız ortalama ayırmanız gereken bütçe 3.000 TL – 5.000 TL arasında olurken, yurt dışı balayı tatili için ortalama 6.000 TL – 10.000 TL yi bulabiliyor.

Nasıl bir balayı istiyorsunuz : Eşiniz plajdaki şezlongunda kitabını okuyup yorgunluk atmak istersen sizin yamaç paraşütü yapmak gibi bir planınız varsa, ilk tatiliniz de sıkıntılar çıkabilir. Bu yüzden balayı tatilinden ne beklediğinizi belirlemek, gideceğiz rota hakkında da bir ortak kararda buluşmanızı sağlayacaktır.

Bu konuda daha önce sitede yer verdiğimiz Romantik Bir Balayı İçin 10 Parlak Fikir konusunu incelemenizi tavsiye ederiz.

Rota belirleyin : Bir üstteki paragrafta bahsettiğimiz üzere tatile çıkacağınız bölgeyi iyi düşünün. Eğer kararsız kaldıysanız eşinize dostunuza sormak yerine bir tatil acentasından fikir alın.

Uçak biletinizi ayırtın : Eğer balayı için bir tur şirketiyle anlaştıysanız otel ve uçak bileti rezervasyonlarınızı bu firma halledecektir. Fakat kendi başınıza bir plan yaptıysanız, mutlaka önceden uçak biletinizi ayırtın. Hem varsa kredi kartınızdaki millerinizle belki uçak biletinizi önceden aldığınız için bedavaya bile getirebilirsiniz.

Otel rezervasyonu yaptırın : Otellerde balayı suitleri limitli sayıda olduğu için önceden otelde yer ayırtmak çok yerinde olacaktır. Bu şekilde normal oda fiyatına balayı paketi dahilinde muhteşem bir odaya sahip olabilirsiniz.

Araç kiralama :  Bu aslında biraz opsiyonel fakat şayet balayı tatilinizi sadece otel imkanları dahilinde geçirmeyecekseniz, hem havaalanıdan otele giderken hem de otelin araç kiralama fiyatlarından çok daha düşük bir ücrete arabanız uçaktan iner inmez hazır şekilde sizi bekliyor olacaktır.

Yunan Adalarında Balayı

6 Ay Önce

Yüzeysel olarak balayı tatil planınızı yaptınız. Gideceğiniz yer, oteliniz ve uçak biletleriniz hazır. Ama hala yapmanız gerekenler var.

Pasaportunuzu yeniletin : Eğer yurt dışı bir bölge tercihi yaptıysanız, mutlaka önceden pasaport sürenizi uzatın. Vize işlemleri sırasında veya gideceğiniz ülkenin pasaport kontrolünde hiç beklenmedik bir sorun çıkabilir.

Vize başvurunuzu yapın : Eğer vize isteyen bir ülkeye seyahat planınız varsa, vize başvurunuz için geç kalmayın. Balayı için vizesi gidilebilecek ülkelere de bir göz atın tabi öncesinde.

Aşı olun : Gideceğiniz ülke için olmanız gereken bir aşı varsa bunu önceden öğrenip yaptırın.

Seyahat sigortası yaptırın : Yine yurt dışı tatil planı yapanlar için aslında bazı acentalarda mecburi olarak satılmakta ama siz yoksa bile seyahat sigortanızı yaptırın.

Rezervasyonları halledin : Gideceğiniz bölgenin ünlü restoranlarında önceden rezervasyon yaptırmak, eğer yoğun bir turist akını varsa gittiğiniz tarihte çok faydalı olacaktır.

Balayı Bavulu

2 – 3 Ay Önce

Plan yapmaya başlayın : Gideceğiniz şehirde ne yenilir? Ne içilir? Nereleri gezmek gerekiyor? Tüm bunları araştırmaya başlayın. Sizinle daha önce aynı şehri ziyaret etmiş özellikle balayı çiftlerinin seyahat yazılarını inceleyin.

Fotoğraf makinesi satın alın : Benim iPhone’ um varsa nasılsa demek yerine güzel bir fotoğraf makinesi edinin. Bu unutulmaz tatili bol bol fotoğraf karesi çekip ölümsüzleştirin.

Yeni bir bavul satın alın : Bekar günlerinizde size yeter o yıllanmış bavul yerine, ikinizin de eşyalarının rahatlıkla sığabileceği, daha konforlu ve taşınması kolay bir bavul alın. Hatta şehri gezerken yanınızda bulunması gereken eşyalar için küçük bir sırt çantası da almayı ihmal etmeyin.

Balayın Santorini

1 Ay Önce

Hemen sevinmeyin hala yapmanız gerekenler bitmedi.

Rezervasyonlarını teyit edin : İlk aşamada yapmış olduğunuz otel, uçak, araç kiralama gibi rezervasyonların teyidini alın. Bunca planın heba olmaması adına her şeyi bir gözden geçirmekten zarar gelmez.

Alışverişe başlayın : En eğlenceli aşamalardan birine geldik. Yeni bir bikini, güneş gözlüğü, kullanışlı bir ayakkabı (tercihen düz tabanlı bir sandalet), iç çamaşırları, hasır şapka ve rahat kıyafetler vs… Tabi bunların yanında akşam yemeği için de gece elbisesi almayı unutmayın. Eşinizin de akşam yemeği için yanına bir şeyler almasını söyleyin tabi ki. Yoksa kolsuz atlet, uzun kapri ve sandaletiyle yanınızda günübirlik tatilci gibi sırıtmasın.

İlaçlar : Sürekli kullandığınız reçeteli ilaçlarınız varsa sizin veya eşinizin, şimdiden doktorunuzla konuşup yenilerini temin edin.

Evcil havyan: Eğer evinizde beslediğiniz kedi, köpek, kuş, balık vs… varsa, siz tatildeyken onu emanet edeceğiniz bir yakınınızı bulun.

Balayı planı

2 Hafta Önce

Şimdiye kadar gelen aşamalarda bir sıkıntı yoksa emin olun buradan sonra da herhangi bir sorun olmayacak. Geriye sadece ufak bir kaç prosedür kaldı.

Belgelerinizi edinin : Uçak ve otel rezervasyonunuzun basılı bir kopyasını edinin. Nüfus cüzdanı, ehliyet ve vize evraklarınızı bir dosyada toplayın.

Paranızı çevirin : Yurt dışı tatiline gidiyorsanız eğer gideceğiniz ülkenin yerel para birimine ait bir miktar parayı önceden edinin. Kredi kartıyla harcama yapacak olsanız dahi havaalanından otel giderken ya da bir kaç şey atıştırmak istediğinizde yanınızda bir miktar para olsun.

Bankanızla görüşün : Kredi kartınız yurt dışında kullanıma kapalıysa kesinlikle bankanızla görüşüp bu sorunu halledin. Her hangi bir olumsuzluk halinde kredi kartı hayatınızı kurtarabilir.

GSM firmanızı arayın : Yine yurt dışı tatilinde, telefonunuz yurt dışı aramalara kapalıysa bunu da halletmenizde fayda var. Kimse rahatsız etmesin diye düşünüyor olabilirsiniz ama acil durumlar için bir önlem olarak düşünün.

Balayı Suiti

2 – 3 Gün Önce

Hava durumunu kontrol edin : Şans bu ya; ağustosun ortasında normalde 40 derece olan bir şehirde yağmur olabilir. O yüzden bir kontrol etmekte fayda var.

Yeniden teyit alın :  Otel ve uçak biletiniz için son bir teyit daha almayı unutmayın.

Ulaşımı halledin : Havaalanına nasıl gideceksiniz ve uçaktan indiğinizde otelinize nasıl ulaşım sağlayacaksınız? Tüm bunları önceden planlayın.

Şampanya siparişi : Balayı odalarında genelde rutin olarak şampanya servisi ilk günden sağlanır ama odanıza çıktığınızda bir şişe şampanya olması hiç de fena olmaz.

Maldivlerde Balayı

1 Gün Önce

Uçuşunuzu kontrol edin : Hava muhalefeti ya da başka bir sebepten uçuş saatinizde bir aksama olası mı diye kontrol edin.

Çanta kontrolü : Bagajınızda gerekli her şeyin olduğundan emin olup kapatın.

ve artık son olarak zihninizi balayı süresi boyunca boşaltmaya şimdiden başlayın. En başta değdiğimiz gibi kafanızda her ne sorun olursa olsun hepsini balayı tatiliniz boyunca düşünmeyin ve dönünce bakarız diye geçiştirin.

İyi eğlenceler!

 

 

 

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here