Belki hatırlayanlarınız olacaktır. 2008 yılında Türkiye’ de ilk defa bir gelinlik fuarı düzenlenmişti. Fuarı düzenleyen kuruluş İstanbul Gelinlik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği idi. Bu fuar aynı zamanda çok pahalı bir gelinliğine ev sahipliği yapmıştı. Tavus Kuşu Gelinliği adı verilen bu gelinliği 2007 yılı Venezuella güzeli Luna Ramos tanıtmıştı.

Doğal olarak bu gelinlik fuarın genelinden daha çok konuşuldu. Sev&Al adlı bir gelinlik firmasının tanıttığı bu gelinliğin yapımında 130 bin adet Swarowski taş, 226 bin payet ve 1 milyon tane boncuk ve gerçek inciler kullanıldı. Yapım işlemi ise tam 2,5 ay sürdü. Bu gelinliği yapmak için tam 12 kişilik bir ekip çalıştı. Gelinliğin değerinin ise 200.000 Türk Lirası olduğu söylendi.

En pahalı gelinlik
Geçtiğimiz yaz da Berna Laçin’in Atv’de yaptığı bir TV programında başka bir tasarımcı 400.000 TL lik bir gelinlik yaptığını söylemişti. Gelinliğin yapımında gerçek inciler ve kristal taşlar kullanıldığı konuşulmuştu.
Bunlar bizim ülkemizde üretinel gelinliklerdi. Bir de dünyanın başka ülkelerinde üretilmiş pahalı gelinlikler var. Mesela aşağıda resmini gördüğünüz gelinlik yurtdışından İzmir’e sergilenmek için özel bir araç ve 4 koruma ile birlikte getirildi. Değeri 1 milyon dolar olan gelinlik kriz dolayısı ile 400.000 dolara kadar düştü.
Bir başka pahalı gelinlik ise bu ana kadar karşılaştığımız en pahalı gelinlik. Dünyanın en pahalı gelinliği olarak tanıtıldı. Tasarımcıları ise Kuyumcu Martin Katz ve modacı Renee Strauss. Bu gelinlik tam 150 karatlık elmaslarla süslenmiş. Gelinliğin değer üzerindeki elmaslardan dolayı tam 12 milyon dolar. Alan olmuş mudur bilemiyoruz ama bir gelinliğe 12 milyon dolar verebilmek için, yani dünyanın en pahalı gelinliğini almak için dünyanın en zengin iki insanı ve dünyanın en pahalı düğünü ile evleniyor olmak gerekir herhalde. Tam 12 milyon dolarlık dünyanın en pahalı gelinliğinin bir resmini de aşağıda paylaşıyoruz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here