Özellikle geçtiğimiz bir kaç yıl ve 2015′ i de sayarsak, ramazan ve kurban bayramları, seçimler derken evlenme adaylarının düğün tarihleri biraz sonbahar aylarına kaydı mecburen. Hatta bahar ayları da yine düğünler için oldukça cazip bir hale geldi.

Önceleri sadece eylül ve sonrası düğün tarihleri daha sakin olur diye tercih edilirken, son yıllarca bu biraz mecburiyetten olmaya başladı ve gelinlik modelleri ve diğer hazırlıklar da, yaz düğünlerinden çok sonbahar düğünlerine göre gelişmeye başladı.

Bahar denince tabi ki biraz daha pastel tonları ağırlıklı olarak seçilen dekorasyon malzemeleri, düğün pastası, gelin makyajı, gelinlik aksesuarları vs.. gibi düğünün genel şablonunda uygulanabilecek her şey de geçerli olacaktır. Hatta sadece pastel tonlar değil, özellikle makyajda hafif ve yumuşak renkler, gelinlikte de şeftali rengi olarak adlandırılabilecek renkler de kombin edilebilir.

1Pastel Tonlarda Makyaj

Pastel Renk Ojeler

Gelin makyajınızda özellikle pastel tonlarda seçim yapabilirsiniz. Kullanacağınız oje gül kurusu renginde ve yine ruj renginizi de aynı şekilde gül kurusu tonlarında kullanabilirsiniz. Makyaj sırasında kaşlarınızı çok inceltmemek ve saçlarınızın doğal renginden 1-2 ton farklı olmak üzere gölge yaptırmak da yine bahara uyum sağlamak adına uygulanabilir makyaj tavsiyeleri olarak gösteriliyor.

2Pastel Renkler

Pastel Renkler

Aslında konunun tamamında geçecek olan pastel tonlarındaki renkleri bir kez de burada vurguluyoruz. Bahar ayları, eflatunun pastel tonları, parlak sarı ve hafif tonlarda pembe için mükemmel bir zamanlama. Bakır ve metalik renk çiftleri de canlı bir görünüm için aksesuarlarda tercih edilebilir. Renk paletinden, ana renk olarak kullanacağınız rengi belirledikten sonra bakır ve metalik renkleri tamamlayıcı olarak kullanabilirsiniz. Sonuçta iki renk kullanmayacaksınız diye bir kural yok. Kokteyl ya da yemek de özellikle uçuk mavi ve lavanta renkleri de gelinin kız kardeşi ya da yakınlarının elbiselerinde tercih edilebilir renkler.

3İki Parça Gelinlik

Grace Loves Lace Gelinlik Modelleri - Jasmine

Gelinlik seçmek her ne kadar zevkli bir iş gibi gözükse de, mükemmel gelinlikte karar kılmak da bir o kadar zordur. Bir çok gelinlik tasarımcısı da bunu görüp daha farklı tasarımlara imza atmaya çalışıyorlar.

Bahar aylarında da biraz daha rahat ve farklı bir gelinlik tercih etmek isteyenler için iki parçalı gelinlik modellerini tercih ediyorlar. Hatta bu tip iki parçalı gelinlik modelleri için de geçtiğimiz günlerde Grace Loves Lace Gelinlik Modelleri konusunda, etek ve büstiyeri ayrı gelinliklere yer vermiştik.

Biraz iddialı bir tercih olsa da yine de farklılık arayan gelin adayları için en azından düşünülebilir bir tercih olacaktır.

4Yüksek Düğün Pastası

Pembe Düğün Pastası

Bazı çiftler basit ve tek katlı bir düğün pastası tercih ederken, bazıları da ne kadar yüksek olursa o kadar iyi olur tezinden yola çıkarak devasa düğün pastalarını tercih ediyor. Zarif süslemeli ve bol çiçekli tasarımlarla genelde, düğün pastasıyla fotoğraf çektirirken garip bir görüntü olmasın diye altı katlı düğün pastası yeterli oluyor. Yine bu büyük pastanın üzerini sadece beyaz kremayla kaplamaktan ziyade, aksesuarlar ve gelinliğinizde seçtiğiniz pastel tonlarla beraber, pasta keserken çektireceğiniz fotoğrafta renk uyumluluğu olması açısından yine pasta kaplamasını da bahsettiğimiz eflatun, sarı, pembe ve uçuk mavinin pastel tonlarında seçebilirsiniz.

5Kokteyl Havası

Düğün Kokteyli

Aslında yaz düğünlerinde de sıkça tercih edilen kokteyl havasında bir düğün yemeği, güneşin artık rahatsız etmediği bu aylarda tercih edilebilir. Düğün yemeği ağır bir havada geçmeyecekse tabi ki ordövr tabağı, tatlı ve alkol servisiyle daha şık ve konukların rahatça koridorda gezip, sohbet edebileceği bir hava yaratılabilir.

6Çiçek Baskınlığı

Bahar Gelin Çiçeği

Yalnızca gelinin aksesuarların da değil, damatlığın da mendil cebinde zarif bir çiçek baharın ferahlığını size ve konuklara yansıtabilir. Gelin çiçeğiniz için yine pastel renkleri tercih ederken, bu aylarda her aksesuarınızda ve hatta şu sıra moda olan düğün için geçici dövme yaptıran gelin adaylarının tenlerinde de çiçek figürlerini kullanmaktan kaçınmayın.

7Altının Zarifliği

Gelin Takıları

Tabi ki düğünde takılan takılar için bir şey demiyoruz ama takı merasimi sonrasında gelinin üzerinde kalacak takılarda ve ailedekiler hediye edeceği altın takıların hepsini boynunuza, kolunuza takıp kuyumcu modeli gibi dolaşmayın. Bunun yerine zarif altın modellerini tercih edebilirsiniz. Amaç hafif ve ferah bir bakış yaratmak.

8Takma Saçlar

Gelinlikte Gelin Peçesi

Gelinliğinizle beraber peçe kullanmak için mükemmel bir zamanlama. Hatta uzun saça sahip gelin adaylarından değilseniz yine postiş benzeri ürünlerle saçınızı çoğaltarak, çeşitli saç aksesuarlarını kullanmanız mümkün olabilir.

9Bahar Çiçekleri

Bahar Çiçekleri

Daha önce çiçeklerden bahsetmiştik ama bu sefer düğünün yapılacağı salonda dekorasyon amaçlı kullanabilecek bahar çiçeklerini de düğün organizasyonuna katmayı ihmal etmeyin. Sarmaşıklar, limon yaprakları, okaliptüs benzeri çiçekleri salonun istediğiniz yerlerinde kullanarak ferah ve taze bir görünüm elde edebilirsiniz. Leylak, lale, şakayık ve sümbül bahar düğünleri için yine ideal seçimler olacaktır.

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here